שמעון אייזנברג מרילטי אקזקיוטיב: איפה כדאי לקנות דירה להשקעה ב 2018?

שמעון אייזנברג מרילטי אקזקיוטיב: איפה כדאי לקנות דירה להשקעה ב 2018?

המצב הנוכחי הבלתי יציב בשוק הפיננסי, דוחף משקיעים רבים רבים לתעל את כספם לאפיקי השקעה בטוחים יותר, כגון נדל”ן. לפני ששוק ההון והשוק הפיננסי הפכו לבלתי יציבים להשקעה, התשואה שיכלה להיות על קניית דירה להשקעה, הייתה משתלמת וגבוהה יותר, מכל אלטרנטיבה אחרת בשוק המיועדת לחיסכון.

איפה באמת הכי כדאי לקנות דירה להשקעה נכון לשנת 2018?

לעומת השקעה באפיקים אחרים כגון בורסה, שוק ההון, אג”ח, מט”ח וכד’, ברכישת דירה להשקעה יש כמה יתרונות שלא קיימים בשום אפיק. קודם כל, השקעה בנדל”ן היא אפיק ההשקעה הבטוח והיציב ביותר שקיים כיום. בזמן שבאפיקים האחרים יש סיכוי להפסיד את הכסף כתוצאה מהפסד של קרן ההשקעה עצמה, בקניית דירה, אתם תמיד נשארים עם הנכס בידיים שלכם, לא משנה מה המצב בשוק. יותר מזה, כשבוחנים את הנתונים על מצב שוק הנדל”ן בישראל, ניתן לראות כי יש סיכוי נמוך מאוד לירידת מחירים כזו.

יציבות, השבחה ותשואה גבוהה

לפי שמעון אייזנברג, מנכ”ל רילטי אקזקיוטיב, אנו רואים כי בעשור האחרון, תחום השקעות הנדל”ן מניב למשקיעים ישראלים, תשואות בטוחות וקבועות בכל שנה, בממוצע של בין 3% ל-7%. תשואות אלו קורות עק עליית המחירים בשוק הנדל”ן הישראלי. מעבר להגדלה בסכומי שכר הדירה החודשיים שמקבלים בעלי דירות  מהשוכרים, הרווח הגדול באמת מתקבל הודות להשבחת הנכסים, מה שמתרחב באופן כמעט אוטומטי. אם לוקחים לדוגמה את הדירות בתל אביב, אדם שקנה דירה לפני 3 שנים, יכול ליהנות מתשואה של עשרות אחוזים, מכיוון שמכירי הנכסים ממשיכים לעלות כל הזמן.

היחס של הבנקים בישראל להשקעות בנדל”ן

אין כמעט שום עוד ערוץ השקעה אחר פרט לנדל”ן, שבו ניתן לבקש מהבנק הלוואה או משכנתא בגובה של למעלה מ-60% מגובה ההשקעה. ואחר ושוק הנדל”ן נחשב ליציב ובטוח להשקעה, הבנקים של ישראל, מאפשרים למשקיעים לקחת הלוואות בסכומים גדולים לטובת ביצוע ההשקעות בנדל”ן.

 

 

איפה מומלץ לקנות דירה להשקעה ב 2018?

ראשית, כל משקיע אשר מעוניין לרכוש דירה עבור השקעה, צריך לשאול את עצמו, איפה הכי כדאי להשקיע. האם כדאי לו לרכוש דירה בעיר גדולה? האם ההשקעה המומלצת היא באזור המרכז, או אולי בשרון, בצפון, הדרום או הפריפריה?

על מנת לענות על השאלה בצורה האופטימלית, להלן כמה נקודות שמומלץ להתחשב בהן:

המרחק מהדירה: זה נכון שהרבה משקיעים אוהבים להסתכל על השורה התחתונה – הרווח. אמנם זהו פרמטר חשוב בבחירת הדירה, אך מומלץ לא לשכוח שבתור משקיעים, גם למיקום הדירה יש חשיבות. ישנם מצבים שבהם מגורי המשקיעים בפועל, נמצאים רחוק מהדירה בה השקיעו. במקרה כזה, כל הגעה פיזית לצורך טיפול בנכס, תקח מהמשקיע זמן יקר.

פוטנציאל הרווח: המרכיב החשוב ביותר בהחלטה לגבי מיקום הנכס בו משקיעים. טרם הקניה, חשוב לבחון את הנתונים לגבי ההשקעה, ולנסות להעריך את הצפי מבחינת הנכס, לשנים הקרובות. האם יש צפי לגדילה בערך או לחילופין האם קיימת סכנה שהנכס יאבד מערכו. כאמור, הרווח הגדול מגיע מההשבחה (גדילת הערך של הנכס) ולא מהשכירות החודשית.

טיב האוכלוסייה המתגוררת באזור וההתנהלות מולה: מצד אחד, קיימת האפשרות בערים לתשואה גבוהה יותר מהשקעה בערים חלשות במיקומי פריפריה, לעומת ערים מרכזיות, וזאת מאחר ומחירי הדירות נמוכים יחסית בערים החלשות. יחד עם זאת, זה לא אומר שצריך להיות פזיזים ולהשקיע באזורים אלה רק מצפי התשואה. מומלץ להתחשב גם מבחינת ההתנהלות השוטפת מול השוכרים שמתגוררים במוקדים האלו. במידה ומדובר באוכלוסיה לא יציבה כלכלית, לא פעם, נתון זה עשוי להוות כמכשול משמעותי ולגרום לבעיות.

ההון העצמי עבור ההשקעה: חשוב להתאים את ההשקעה ליכולות הכלכליות, ולא לנסות לרכוש נכס מעבר ליכולות הכלכליות. במידה ואין את ההון העצמי הדרוש לרכישת נכס להשקעה במיקום מרכזי, גם דירה להשקעה בערים גדולות בפריפריה היא אופציה מצוינת. לפעמים פשוט לא משתלם לקחת סיכונים מיותרים.

בכל מקרה, מומלץ מאוד להיוועץ עם עו”ד מקרקעין לפני ביצוע עסקאות ו/או חתימה על מסמכים הקשורים לנדל”ן ומקרקעין.

שמעון אייזנברג, מנכ”ל רילטי אקזקיוטיב

כתיבת תגובה

סגירת תפריט